Linux – Apache Log Dosyasını Temizlemek

LINUX Server Yönetimi Ssh/Bash/Linux Komut Satırları

Linux – Apache Log Dosyasını Temizlemek

Linux – Apache Log Dosyasını Temizlemek hiç bu kadar kolay olamaz.Bir vps veya dedicated server aldınız varsayalım. Herşey güllük gülistanlık.  Birkaç site birkaç uygulama kurdunuz Bolca alanınız var. Daha birçok proje ve hayaliniz de var.

linux-log-dosyasi-temizlemek

 

Aradan günler ,aylar geçti ve size ayrılan hdd alanınız anormal derecede azalmaya başladı. Yeni bir uygulama ,caching veya site eklememenize rağmen . Muhtemel sorunun kaynağı apache olabilir. Öyleki ; kodlama hatalarından kaynaklanan veya rutin apache giriş çıkış loglarından kaynaklanan gb larca semirmiş log dosyalarınız sizi tehtid eder hale gelmiştir.

Tespit

İşin lokmalık kısmına geçmeden önce şunu belirtmeliyim; iş bu nokataya varmadan log dosyalarını düzenli incelemelisiniz. Oluşma nedenini bilmelisiniz. örneğin kodlama hataları yoğun hit alan siteler için ciddi boyutlarda ve kısa sürede gb larca error_log dosyası semirtir ki ,bu ülkemiz şartlarında , pahalı altyapılar ve kısıtlı server kaynakları sebebiyle işinizi baltalayıcı bir etki oluşturur.

/usr/local/apache/logs

dizininde saygı duymanızı bekleyen server ın giriş çıkışıyla alakalı her tür loglama yapılmaktadır. ilgili dizine gelmek için komut satırına ;

cd /usr/local/apache/logs

yazmalısınız.

İrdeleme

Buradaki dosya boyutlarını incelemek için ilgili dizindeyken komut satırına ;

du -sh *

yazmalısınız. Size bir liste halinde her bir dosyanın ne kadar hacime ulaştığı gösterilecek. Eğer gb larca büyümemiş log dosyanız varsa bunları incelemek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Örneği error_log üzere veriyorum ,dilerseniz diğer log dosyalarını da aynı yolla inceleyebilirsiniz.

nano error_log

veya

tail error_log

veya

cat error_log

Temizleme

Şayet dosya almış başını gitmiş se ,mb lar gb lar havada uçuyorsa ,bırakın önizlemeyi indirip saklanamayak bir evrim geçirmişse aşağıdaki kodlar yardımıyla içeriğini sıfırlayıp yeni oluşan satırları incelemek üzere tepsiyi fırına sürebiliriz.

truncate error_log --size 0

Bu kod dosyanın tüm özlük haklarını saklı tutmak kaydıyla içeriğini sıfırlar. Dilerseniz

rm error_log

şeklinde bir kullanımla komple dosyayı silebilirsiniz. Standart konfigurasyonlarda log dosyası yoksa bile uygulama tarafından oluşturulacağından silmeniz sakıncalı olmayacaktır.

Sonuç olarak ; log dosyaları keyfiyeten oluşmaz ,uygulamalar tarafından oluşturulmaz. Sebebine yönelip gerekirse çözüm odaklı çalışmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir