Php Rasgele karakterler oluşturmak

Php Yazılım

Php Rasgele karakterler oluşturmak

Php Rasgele karakterler oluşturmak

Rasgele birkaç rakam veya alfabetik karakteri kullanarak ciddi bir rasgele kontrol kelimesi oluşturmak isteyenler vardır aramızda.Kayıt id sini bu rasgele oluşan kelimeye dahil edersek hem kısmen sıralı hemde tamamen özgün bir kontrol kelimesi edinebiliriz. Bunu sitenize kayıt olan kullanıcılara kayıt onay kelimesi olarak gönderebiliriz mesela.

1- $rasgele_harfler = 'ABCDEFGHJKLMNPRTUVYZ';
2- $rasgele_uc_karakter_cek = substr(str_shuffle($rasgele_harfler), 0, 3);
3- $guclu_rasgele_kelime="$rasgele_uc_karakter_cek$id";

 

Yorumlayacak olursak;

1-$rasgele_harfler diye bir değişken atadık. Buna sıralı veya rasgele boşluksuz olacak şekilde sayı ,harf,karakter giriyoruz.

2-$rasgele_uc_karakter_cek değişkenini tanımlamak için, str_shuffle ile bir önceki değişkenin sıralamasını karıştırarak özgün bir dizilim oluşturuyoruz. Random’un string versionu diyebiliriz. Buna ek olarak 0,3 yazıp, karıştırdığımız dizilimin ilk 3 karakterini al diyerek tanımlama işlemini tamamlıyoruz. İstediğimiz kadar karakter alabiliriz. 0,8 diyerek 8 karakter gibi…

3-$guclu_rasgele_kelime değişkeni kullacağımız özel kelimemiz olacak. Her kayıt oluşurken özel bir id ile kaydolur. Aksini yapmamışsanız tabiki 🙂 Buna $id dedik. Ve 2. sırada oluşturduğumuz rasgele karakterlerle string birleştirme yaparak emelimize ulaştır. Dilediğimiz yere update ,insert geçerek kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir