Server Cpu Load Avarage Nedir ?

Bilgisayar Server Yönetimi Ssh/Bash/Linux Komut Satırları

Server Cpu Load Avarage Nedir ?

# uptime
21:19:50 up 17:08, 1 user, load average: 1.82, 2.03, 2.11

Server Cpu Load Avarage Nedir ; Komut satırından “top” yazdığımızda karşımıza sağ üst köşede 3 değer belirecektir. Veya “uptime” yazıp entere bastığınızda tek satırda görebilirsiniz.  Bu değerler işlem yükünü gösteren cpu sayaçları gibi düşünebiliriz. Soldan sağa 1 dakikalık ,5 dakikalık ve 15 dakikalık iş yükünü göstermektedirler.

Server Cpu Load Avarage Nedir

Ne kadar düşükse bizim için o kadar iyidir. Değer yükseldikçe sorunun başlangıcı demektir. Peki ne kadar yüksek olması bizi sıkıntıya sokabilir?

Tek işlemcili ve tek çekirdekli bir server da load avarage 0.5 ise bu işlem hacminin %50 sine isabet eder , 1.0 ı gösteriyorsa bu kullanılabilecek maksimum yüke ulaştığınız anlamına gelir. Bu değerin daha da üzerinde ise kritik eşiği çoktan aşmışsınız demektir. İşlemler 1.0 yükün üzerinde sıraya girecek ,kendinden önceki prosedürler bitmeden işlenmeyecekleri anlamına gelmektedir. Bu da size yoğunluk ,yavaşlama ,kilitlenme gibi sonuçlar doğuracaktır. Paylaşımlı serverlarda kullanıcı hesabınızın askıya alınmasına ,kapatılmasına neden olabilicek bir durumdur.

Bu göstergedeki stabilize çekirdek veya işlemci sayısıyla doğru orantılıdır. Mesela Çift çekirdekli bir işlemci veya 1 er çekirdekli çift işlemci 2.0 eşiğine kadar size sıkıntı çıkarmayacaktır. Örneği genişletecek olursak 4 çekirdekli 1 işlemcinin eşik değeri 4.0 dır ,4 er çekirdekli 2 işlemcinin eşik değeri 8.0 dır.  Bu şekilde çok çekirdekli sistemlerde 1.0 değeri gibi işlem yükü çok komik bir rakamdır ,sıkıntı yaratmayacaktır.

Komut satırı ile alakalı diğer makaleleri okumak için buraya tıklayın.

2 thoughts on “Server Cpu Load Avarage Nedir ?

  1. Benim load average değerim şöyle load average: 39.11, 39.38, 39.27
    sistem 8 çekirdekli kötü mü

    1. Bu değerin düşük olması faydanıza. Eşik noktanız 8 olmalı. Hangi uygulama veya uygulamalar buna neden oluyorsa optimize etmelisiniz.Aksi halde sunucunuz hep hantal çalışacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir