thumbdata3 Android DCIM dosyasını açmak

Android Uygulama Windows Yazılım

.thumbdata3 Android DCIM dosyasını açmak

Android sistemlerde DCIM klasörü altında .thumbdata3-2234234234  şeklinde büyük boyutlu dosyalardır.Dosyanın adında bulunan “-“ den sonra random sayılar içerir. Bu dosyalar önizleme klasöründe  zaman zaman yedekleri alınan eski izlenmiş resimlerin ,videoların verilerini içerir. Normal önizleme dosyasından biraz daha küçük resimleri kendi çapında paketleyip farklı isimlerde kayıt altına alır. Kimi zaman bu dosyaya erişmek isteriz. Yer kaplıyor diye silenlerde oluyordur tabi. Zaman makinesine binip geçmişe yolculuk etmek gibi bir derdiniz yoksa güvenle silebilirsiniz. Sisteminize herhangi bir zararı veya faydası yoktur. Videoların ilk kare resminide alabildiğini de iddia eden bu uygulamada bunu başaramasamda resimlerde gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.

.thumb dosyasını açmak için aşağıdaki dosyayı indirmeniz gerekli. Arşiv dosyası için şifre sorarsa sorblog.com yazmanız yeterlidir.

https://sourceforge.net/projects/jpegsnoop/

Gelelim bu uygulamanın nasıl çalıştığına.  Uygulamayı açıyoruz. File->Open Image diyerek harici bir popup pencere açacağız.

thumbdata3 resimleri açmak

.thumb3 dosyamız nerede kayıtlıysa oraya gidiyoruz. Dosya tipi olarak All Files i seçiyoruz. thumb dosyamız görünür olduğunda seçip Open diyoruz.

thumbdata3 dosya kurtarma

Şu şekilde bir ekran gelecek. Dosya başarıyla yüklenmiş demektir.

thumbdata3 file recovery

Tools->Export JPEG seçeneğini menüden seçiyoruz. Bir popup açılacak.

thumbdata3 extract images

Açılan pencerede resimde gördüğünüz üzere iki seçeneği seçip OK e basıyoruz. Son olarak size .thumb3 ten çıkartılacak dosyaları nereye kaydedeceğinizi soracak. Yer gösterip OK e basın. Tek bir dosya adı giriyor gibi görünüyor. Ama içinden ne kadar dosya çıkıyorsa adlarını ona göre değiştirip seri halde klasöre çıkartma yapacaktır.

.thumbdata3 android dcim thumbdata3 resim çıkartma

 

Dip not: Kurtarılan resimler programın önizlemesindeki gibi kalitesiz görünmeyecek ,detaylar seçilecektir. Bazen aynı boyutta 2 farklı thumb3 dosyasından farklı sayıda resimler çıkabilir. 130mb ta 2000 küsür resim çıkartabildiğimde oldu ,45 taneyle yetindiğimde.  İşini iyi yapıyor. İşlem süresince nadirde olsa verdiği uyarılara ok diyerek geçebilirsiniz. Fantazi olarak ek ayarları kurcalayıp farklı varyasyonlarda tarama yapabilirsiniz. Çok ta birşeyin farkettiğini gözlemlemedim.

 

11 thoughts on “thumbdata3 Android DCIM dosyasını açmak

 1. Merhaba kolay gelsin. Verdiğiniz bilgiler çok güzel fakat bir sorum olacak bu resşmlerin boyutlarını orjinal halinde nasıl çıkarabilirim ? Resimleri çıkarıyorum fakat resimler çok küçük yani orjianal boyutta değil. thumbdata dosyanın boyutu 50 mb fakat içinden 1 mb bile çıkartamıyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?

  1. link çalışıyor. indirme yapılan sitede reklam bloke yapan bir eklenti kullanıyorsanız indirmenize müsade etmiyor olabilir.

   1. Hocam Dosyayı 196bayt olarak indiriyor ve arşiv hatasi veriyor yeni bir link veya dosyayı güncelleyip verebilirmisiniz

 2. Merhabalar,ben programı kullandım ama fotoğraflarım 96×96 boyutunda çıktı,normalde öyle olmamaları lazımdı.Yardım edermisiniz,kaliteyi nasıl yükseltebilirim?

  1. thumbdata dosyası zaten kucuk boyutlu resimleri barındırarak önizlemeleri hızlandırmak adına depolayan bir yapıdır. daha buyuk dosyaları barındırmaz. Sizdeki cihaz 96×96 barındırıyor. Bazı cihazlar önizleme resimlerini 256×256 ya kadar arşivleyebiliyor.

   Eğer fotoğraf kaybınız var ve bunu kurtarmak istiyorsanız RECUVA gibi yine bedava olan bir uygulama ile, sd kartınızı veya telefon hafızanızı bilgisayar ortamında tarayarak geri kurtarma şansınız olabilir. Şansınız diyorum çünkü silinen fotoğrafın üzerine başka çekim yapmışsanız geri dönüşü mümkün değildir. Recuvayı BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz. Kullanımı basittir.

 3. En sona kadar herseyi harfi harfine yaptim . iki secenegi isaretleyip ok a tikladim error verdi yazili ekran da error yazdi neyaomam gerekiyor?

  1. Tamam yaptim tekrarladim oldu fakat dosya 1bucuk GB 6 tane fotograf buldu bula bula 1bucuk GBden alti foto sacma cok basarisiz geldi hocam yardim.edermisiniz.
   Ve recuvadan taratmak istedim telefonu pc ye bagliyorum surucu asus zenfone 5 tekefon sekli gorunuyor recuvadan tum.suruculeri goruyorum fakat recuva telefon baglayinca telefonun oldugu surucuyu gormuyor neyaoabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir