VPS sürekli varsayılan sayfa gelme sorunu

Server Yönetimi Ssh/Bash/Linux Komut Satırları

VPS sürekli varsayılan sayfa gelme sorunu

Server default page hatasi

Sorun Tanımı :

VPS sunucunuzda , web siteleriniz bir anda serverin ilk kurulum anında olduğu gibi varsayılan sayfa gösteriyorsa aşağıdaki işlemleri yapmanız durumu düzeltebilir.

Çözümler :

1-CWP (Centos web panel) kullanıyorsanız root ile panale giriş yapın. Eğer standart problemlerden biriyse giriş yapmanız durumunda CWP bunu otomatik fixleyecektir.

2-Sunucunuz için kullandığınız paylaşımlı ip adresinde bir değişiklik olmuş olabilir. Bu durum sözkonusu ise panelinizden Shared Ip Adress kısmını bulup gerekiyorsa geçerli ip adresinizi yazın. (Çoklu ip adresi barındıran sunucularda karşılaşılabilen sorunlardandır ,ya da sonradan ip almışsanız…)

3-Sitelerinizin kök dizinlerinde varsayılan sayfanın index.html dosyası hala bulunuyor olabilir. Ftp ile erişim sağlayıp bunun test sayfası olduğuna kanaat ederseniz silip kurtulabilirsiniz.

4-Apache vHost dosyalarını rebuild yapmanız gerekiyor olabilir.

5-Apache yi rebuild yapmanız gerekiyor olabilir.

6-Dizin yetkilerine bakmanız gerekiyor. Eğer dosya veya klasör yetkileri başka bir hesap üzerindeyse ,örneğin x sitesinin dosya hakları y sitesinde görünüyorsa, bunları düzeltmeniz sorunu çözecektir. Bkn. “Chown”

7-CWP kullanıyorsanız “User Accounts” altında bulunan “Fix-Permissions” linki işinizi görecektir. 6 numaralı hatayı otomatik tespit edip düzeltmeye çalışır.

8-Nat-ed özelliğini aktif edin ve serverınıza iç ağda kullandığınız ipyi buraya girin ; örn; 192.168.1.5 gibi.. Yada Ssh yordamıyla  /usr/local/apache/conf/sharedip.conf  dosyasına gidip ip ayarlarını kontrol edin.

 

Dipnot :

*Bir hatırlatma ,eğer server yönetiminde yeterli bilgiye sahip değilseniz işlerin daha kötüye gitmemesi açısından server sağlayıcınızla veya bu işlere hakim biriyle sorunu denetlemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir